PÉČE

Pečovat o srst Flat Coated Retrievera není příliš náročné. Osrstění tohoto psa má dobrou samočistící schopnost, většina nečistot ze srsti po uschnutí zkrátka sama odpadne. Dostačující je pečlivé vykartáčování uvolněných chlupů minimálně jednou týdně. Výjimkou je srst za ušima a dlouhá srst v horní části končetin, která má sklon k rychlému plstnatění, a tak je dobré těmto partiím věnovat zvýšenou pozornost. Samozřejmě platí, že chceme-li se vyhnout přítomnosti psích chlupů všude po bytě v období línání, vyčesáváme psovi každý den srst po celém těle.

Ke koupání ve vaně přistupujeme pouze v nezbytně nutných případech, při opravdu masivním znečištění srsti. Vodomilný Flat Coated Retriever nemá většinou sebemenší problém s očistou ve vodní lázni formou zábavného aportování z vody a plavání. Taková varianta koupání je pro něj o mnoho příjemnější a bez stresu. Srst Flat Coated Retrievera bývá naprosto běžně před výstavou stříhána v hrudní, ušní a ocasní partii, rovněž se přistřihává přerostlá srst na tlapkách.

dsc_3441-edit

Pravidelně kontrolujeme Flat Coated Retrieverovi uši. Zevní zvukovod může inklinovat k zánětům především při zanesení nežádoucích nečistot z vody. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně hlídat, aby uši nebyly silně zanesené špínou. V takové chvíli přistupujeme k jejich vyčištění speciálním roztokem, který je k dostání u veterinárního lékaře či v dobrém zverimexu. Nezbytná je též šetrná péče o oční okolí. Psovi odstraňujeme pomocí navlhčeného vatového tamponu ospalky.

Chrup je pro psa nesmírně důležitý, a tak mu věnujeme odpovídající pozornost. Jestliže chceme zamezit vzniku zubního plaku a budoucím nesnázím se zubním kamenem, které mohou vést až ke ztrátě zubů, volíme některý z dostupných prostředků na čištění zubů. Nezapomínáme na podávání vhodných žvýkacích pochoutek. Přibližně jednou až dvakrát do měsíce, nebo dle potřeby, stříháme psovi opatrně drápy.

 VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny obměňujeme, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. V poslední době získává stále větší popularitu také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

dsc_3371-edit

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 let.

Závažným zdravotním problémem, jenž některé potenciální zájemce o psa tohoto plemene odradí, je o něco vyšší průměrný výskyt některých typů zhoubných nádorů, především rakoviny kostí. Jedná se o hojnější výskyt nádorových onemocnění v porovnání s jinými psími plemeny, četnost onemocnění napříč plemenem však není nikterak alarmující. Drtivá většina zástupců plemene prožije svůj život bez závažnějších zdravotních problémů. Jako jiná psí plemena tohoto vzrůstu může Flat Coated Retrievera postihnout dysplazie kyčelního či loketního kloubu, avšak v rámci chovu v České republice je situace ohledně tohoto dědičně podmíněného onemocnění lepší než u jiných retrívrů. Zaznamenáno bylo i určité množství případů torze žaludku a luxace pately.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Stejně jako každý jiný pes potřebuje i kamarádský Flat Coated Retriever dostatečný výcvik, aby mohl proplouvat svým psím životem bez větších problémů a v pokojné koexistenci s okolním světem. Ač to může znít jako paradox, je dobré zvláštní pozornost věnovat usměrnění pompézních projevů přátelství Flat Coated Retrievera. V dospělém věku psa mohou být až na obtíž, není-li správně vychován. Nikdo si jistě nepřeje, aby jeho pes porazil vetchou stařenku nebo batole, nezáleží na tom, že k tomu došlo při bouřlivém vítání.

Flat Coated Retriever bývá naštěstí nadaným a pozorným žákem, který se snaží svého pána, zejména při správné motivaci, co nejvíce potěšit. Na druhou stranu mu jeho učební disciplínu poněkud kazí jeho vrozená hravost, která s sebou nese jistou liknavost a sklon k darebnému uličnictví. A co víc, díky svému velkému důvtipu je Flat Coated Retriever schopen naučit se stejně dobře a rychle jako to dobré i to špatné.

dsc_3097-edit

Při výcviku Flat Coated Retrievera je proto zapotřebí obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Toto věčné psí dítě těžce nese každý náznak hrubého zacházení. Nátlak rozhodně neprospívá vzájemnému vztahu psa a jeho pána a může u citlivého Flat Coated Retrievera vyústit v obranné zatvrzení a ignoranci. Kromě důsledného a trpělivého výcviku by měl být již od brzkého štěněčího věku každý zástupce tohoto plemene pilně socializován, seznamován s vnějším světem a jeho rozmanitými obyvateli, zvuky a pachy.

Flat Coated Retriever vyžaduje úzký kontakt se svým pánem a rodinou. Dlouhodobé umístění v izolovaném kotci nebo i jen nárazovou, příliš dlouhou samotu během dne, ať už na zahradě či v bytě, snáší jen velmi špatně. Nejspokojenější je tento pes v těsném závěsu za svým pánem, a to doslova v každé situaci. Jedná se o aktivní a temperamentní plemeno, jehož zástupci trpí dlouhou nečinností. Ideální je pro Flat Coated Retrievera život v rodinném domě se zahradou v blízkosti lesů a rybníků, kde se může dosyta vyběhat a vybouřit. Je-li nucen pobývat více v bytě a v klidu, je nutné zaměstnat ho intenzivněji i po mentální stránce.

dsc_3104

ZAJÍMAVOSTI

V porovnání s více populárními retrívry, kteří jsou s oblibou angažováni v reklamních spotech a představili se už i coby hrdinové celovečerních filmů, se Flat Coated Retriever objevuje na filmovém plátně jen sporadicky. Spíše výjimkou je proto štěně Flat Coated Retrievera, jež účinkovalo v jedné z hlavních rolí celovečerního snímku „Fluke“. Ten vypráví netradiční příběh o workoholikovi, jenž se pro práci nevěnuje dostatečně své rodině a náhle tragicky umírá. V příštím životě se dostává na svět v podobě malého štěněte, které pronásledují bizarní sny a nemá v životě zpočátku na růžích ustláno. Vzpomínky štěněte na předešlou existenci v lidské formě jsou stále intenzivnější a Fluke se rozhodne dostat zpět ke své rodině.

Velkou díru do světa filmu Flat Coated Retriever tedy zatím neudělal, vyniká však v mnohem důležitějších činnostech, než je herectví. Jeho již zmiňované schopnosti v rámci canisterapie a záchranářství dokazuje ostatně i fakt, že se prvním mistrem světa ve vodních pracích stal právě Flat Coated Retriever jménem Koudy z České republiky a mnoho dalších zástupců plemene se v této oblasti úspěšně uplatňuje.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Ohledně řádného uchovnění psa jsou stanoveny následující podmínky: Pes starší jednoho roku musí obdržet alespoň 2x výstavní ocenění nejhůře „velmi dobrý“; jedna z absolvovaných výstav přitom musí být národní, mezinárodní, klubová nebo speciální. U psů je Retrieverem klubem CZ preferována výška v kohoutku v rozmezí 59 – 61 cm, u fen 56 – 59 cm, Klub chovatelů loveckých slídičů v rámci výšky stanovené standardem užší vymezení dále nespecifikuje. Tolerována je absence dvou zubů vyjma špičáků a řezáků, přičemž platí, že jedinec s nekompletním chrupem může být nakryt pouze psem plnochrupým.

dsc_3411-edit-editdsc_3413-edit

Majitel psa je povinen doložit vyšetření u certifikovaného veterinárního lékaře, které prokázalo stupeň dysplazie kyčelního kloubu od hodnot A/A po C/C. Nezbytné je rovněž vyšetření dysplazie loketního kloubu, ačkoliv jeho výsledek nemá vliv na rozhodnutí o uchovnění daného jedince. Pes musí mít složené zkoušky ZVR (zkoušky vloh retrívrů), OVVR (ověření vrozených vlastností retrívrů) či zkoušky lovecké upotřebitelnosti zaměřené na aport. Účast na zkouškách je povolena psům starším šesti měsíců. Každý zástupce plemene by měl jedenkrát ročně absolvovat oční prohlídku včetně preventivního vyšetření cíleného na včasnou diagnostiku zeleného zákalu.

Mezi závažné vady vedoucí k vyřazení z chovu patří nadměrná agresivita či bázlivost, stejně jako výrazné exteriérové abnormality a u psů i nedostatečně sestouplá a nevyvinutá varlata.

VŠEM, KTEŘÍ HLEDAJÍ VYSNĚNÝ IDEÁL PSA Z OBÁLKY ŽURNÁLU 

 každé štěně je originál – živý organismus, který se neovlivnitelně vyvíjí  a případné možné odchylky od stanoveného standardu plemene by měly být brány v úvahu již při rozhodování o koupi konkrétního jedince. Není nic horšího, než nucený odchod z rodiny, kde mělo štěně domov, dokud splňovalo představy ideálu….


Rozhodnutí přivést do rodiny štěňátko patří k těm velkým: je to závazek až na patnáct nebo více let, který byste neměli přijímat lehkovážně.

Dívejte se do budoucnosti – vaše roztomilé nové štěňátko bude brzo úplně dospělým psem, který bude vyžadovat celé roky přízně, výživy a výcviku.

Jste připraveni? Pokud tomu tak je,  na oplátku dostanete do života jednoho ze skvělých společníků.

*  Desatero před koupí :

 1. Pes se dožívá průměrně deseti až šestnácti let. Budete schopni se o něj po celý jeho život starat nebo mu najít spolehlivou náhradní rodinu?
 2. Náklady na péči o psa ( kvalitní krmení, pelíšek, hračky a pamlsky, stálá ochrana před vnitřními i vnějšími cizopasníky, očkování a další veterinární péče, hygiena, výcvik a výcvikové pomůcky, obecní poplatky, jízdné v hromadné dopravě, pravidelná úprava srsti) ….. Unese to váš rodinný rozpočet?
 3. Pes je společenské zvíře a špatně snáší samotu. Jste schopni přizpůsobit denní režim tak, by nezůstával dlouho (více než šest hodin) sám?
 4. Pes držený v bytě musí chodit pravidelně nejméně čtyřikrát denně ven, a to za každého počasí. Jste ochotni ho doprovázet?
 5. Je v okolí vašeho domu dostatek travnatých ploch, po kterých se smějí psi pohybovat a kde smějí vykonávat potřebu?
 6. Výkaly vašeho psa nemohou zůstat ležet na chodníku či na trávníku. Jste ochotni je odstraňovat?
 7. Každý pes potřebuje denní kontakt s jinými psy, pořádné proběhnutí a možnost prozkoumávat okolí čichem a obnovovat své pachové značky.  Můžete mu to dopřát?
 8. Aby byl pes čistotný a dobře ovladatelný, potřebuje důslednou výchovu a výcvik, aby se nenudil, je třeba si sním často hrát. Najdete si na to čas?
 9. Souhlasí s pořízením psa celá rodina?
 10. Je mezi vašimi příbuznými nebo přáteli někdo, kdo se psa ujme v době vaší dovolené, služební cesty nebo nemoci?

O koupi psa uvažujte jen v případě, že vaše odpovědi na VŠECHNY otázky jsou kladné.

*  Příprava na štěně

ŠTĚNĚ JE JAKO DÍTĚ ……

 • Ideální je přivést štěně poprvé domů na začátku víkendu, budete mít celé dva dny volna na jeho zabydlení v novém prostředí.
 • Ačkoli je vlemi vzrušující, mít štěně konečně doma, zajistěte, aby tyto první dny byly co nejméně hektické. Není dobré hned ho zatěžovat návštěvami,rušným provozem a hlukem.
 • Některým štěňatům se může dva – tři dny stýskat, nebuďte proto překvapeni, když si bude v noci nebo i přes den stýskat a kňučet. Myslete na to, že právě ono opustilo matku a své sourozence. Díky vaší lásce, péči a pozornosti však stesk po domově brzy překoná.

*  Výběr veterinárního lékaře – Je velmi důležité, abyste si svého veterinárního lékaře zvolili ještě předtím, než si nové štěně přinesete domů, protože první věcí, kterou byste měli se svým štěnětem udělat, je zanést ho na veterinární prohlídku a vakcinaci.

* Přizpůsobení domova pro pobyt štěněte – Než poprvé přivedete své nové štěně domů, je důležité zajistit, aby byl váš domov správně připraven a pomohl mu zvyknout si na nový život v prostředí bezpečí a jistoty.

Vaše štěně bude přirozeně zvědavé. Dbejte na to, aby byly jeho průzkumy zábavné a bezpečné: zajistěte, aby vše, co by mu mohlo ublížit anebo co by nemělo kousat, bylo mimo jeho dosah.

Pomocí několika úprav a opatření změníte svou domácnost v prostředí, které je bezpečné i pro vaše štěně:

 • Udržujte štěně ve vyhrazené části domů, například tak, že vybudujete různé zábrany (plůtky pro děti). Tyto pomůcky používejte hlavně v případě, když není nikdo kromě štěněte doma. Nezapomeňte také zavírat dveře a okna.
 • Skladujte všechny čistící prostředky a léky v místech, která nejsou pro štěně přístupná.
 • Odstraňte z domácnosti všechny jedovaté rostliny (např. cibule amarylisu, azalky, kosatce, cibulky narcisů, břečťan, oleandr, atd.) nebo je dejte tam, kam nemá štěně přístup.
 • Ukryjte elektrické šňůry, aby je štěně nemohlo rozkousat ani se jimi poranit.

*  Cesta domů  – až si pojedete pro štěně, vezměte si sebou ručník. Otřete ručník o matku štěněte a sourozence z vrhu, abyste mohli přivézt jejich pach na ručníku domů a dát jej do nového pelíšku, kde bude díky němu cítit jistotu a bezpečí. První cesta štěněte domů, kterou s vámi absolvuje, pro něj bude pravděpodobně stresující. Opouští totiž svou matku a sourozence a začíná pro něj veliká a zásadní změna v jeho životě. Vezměte s sebou nějaké papírové ručníky a plastový sáček, pro případ, že by pejsek trpěl kinetózou.

Zvažte zakoupení přepravky, vhodné pro velikost daného plemene, protože ta štěněti zajistí bezpečné a stále stejné prostředí pro cestování. Nejlépe se v autě bude cítit ve vaší blízkosti, aby si mohlo zvyknout na toto nové a cizí prostředí. Je-li klidné, chvalte ho a odměňte.

Druhý výlet štěněte je často cesta na očkování k veterináři, takže je důležité, aby svou první cestu vnímalo jako pozitivní zkušenost.

*  Péče o štěně

 *  Očkování

 • Štěně je vhodné očkovat poprvé v 6. týdnu věku proti psince a parvoviróze.
 • Očkování lez také zahájit až  v 8. týdnu věku a to proti psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater a leptospiróze.
 • Všechna tato onemocnění je nutno alespoň jednou přeočkovat ve věku 12. týdnů, v této době se přidá vzteklina.
 • Každý rok se poté pes přeočkuje proti všem těmto nemocem jen jednou v jedné injekci.

 *  Odčervování

 • Štěně by mělo být pravidelně odčervováno, a to od stáří 2 týdnů každé 4 týdny až do věku 6 měsíců.
 • Pro odčervování štěňat je nejlepší pasta, která se snadno podává.
 • Ve věku 6 měsíců je doporučitelné přestat rutinně odčervovat, lepší je nechat jednou za 2-3 měsíce vyšetřit trus psa na přítomnost vajíček parazitů.
 • Pokud se rozhodnete pro pravidelné podávání protiparazitních léků, je vhodné typy těchto léků střídat.

 *  Vnější parazité

 • Nejčastějšími parazity štěňat jsou blechy a klíšťata.
 • Blechy je nutné hubit nejen na psovi, ale také v jeho prostředí, pelíšku, boudě apod. Zde totiž přežívají vajíčka, larvy a kukly blech.
 • Klíšťata ohrožují psa od jara do podzimu.

 *  Výživa

 • Granule jsou pro štěně jedinou vyváženou a kompletní stravou.
 • Pokud krmíte kvalitními granulemi, je strava vyvážená a není nutné cokoli přidávat.
 • Překrmování a systém „plná miska“ celý den jsou zcela nevhodné a vedou k rychlému růstu psa, spojenému s poruchami vývoje kostí a kloubů, např. dysplazie kyčlí.

*  Je vaše štěně fenka?

 • První hárání u feny začíná kolem 8. – 12. měsíce věku.

*  Očkovací schéma

Vakcinace psů  –  Očkování je součástí takzvané preventivní medicíny, tj. zabránění vzniku nemocem dříve, než mají možnost vzniknout. I když jde vždy o poměrně velkou investici, a to zvláště ve štěněcím věku, zabraňuje často tragickým následkům při propuknutí infekčního onemocnění u neočkovaného psa či značným nákladům na jeho dlouhodobé léčení.

Která infekční onemocnění ohrožují mého psa?  –  V našich podmínkách jde o poměrně velký počet různých virů, bakterií a parazitů. Očkovací látky byly vyvinuty proti těm relativně nejčastěji a svým průběhem nejhorším psím onemocněním. Jde o psinku, parvovirózu, infekční hepatitidu, psincový kašel, leptospirózu a vzteklinu.

Jak se zmíněná onemocnění projevují?

 • Psinka je virové onemocnění, na něž jsou psi nejnáchylnější ve věku od 3 do 7 měsíců. Nemoc má v podstatě tři formy projevu, kožní (malé vřídky v mezinoží), „chřipkovou“ a nervovou (tik, škubání končetinami, náklon hlavy apod.) Jde o těžkou chorobu, která končí v 90% případů smrtí zvířete.
 • Parvoviróza je virové onemocnění ohrožující především štěňata ve věku od 2 do 6 měsíců. Hlavními projevy tohoto náhle se objevujícího onemocnění jsou těžké zvracení a krvavý průjem vedoucí bez rychlé léčby k dehydrataci a smrti zvířete.
 • Infekční hepatitida neboli infekční zánět jater je virové onemocnění projevující se horečkou, zvětšením mízních uzlin, zvracením krve a krvavým průjmem.
 • Psincový kašel připomíná svým průběhem zánět průdušek u lidí a je problémem především v místech, kde se vyskytuje více psů pohromadě (útulky, chovatelská zařízení apod.) Kašel mnohdy přechází až do dávení.
 • Leptospiróza je nebezpečné bakteriální onemocnění projevující se horečkou, zvracením, akutním selháním ledvin a jater a často rychlým úhynem. Bakterie se vylučuje z těla močí. Hlavními přenašeči tohoto onemocnění na psy jsou hlodavci.
 • Vzteklina je nejnebezpečnější z uvedených onemocnění a očkování proti ní je povinné.
 • Lymská nemoc je bakteriální onemocnění přenášené především klíšťaty. Hlavním projevem onemocnění u psů je kulhání v důsledku postižení kloubů.

 Jsou tato onemocnění přenosná na člověka?  –  Člověk je ze strany zvířete ohrožen především vzteklinou a leptospirózou. Žádné jiné ze zmíněných onemocnění není ze psa na člověka přenosné.

Jaké je nejvhodnější očkovací schéma?  –  U většiny druhů vakcín se štěňata očkují poprvé v 6.týdnu, pak v 9. a nakonec ve 12.týdnu v případech, kdy nebyla očkovaná matka nebo chceme se štěnětem chodit co nejdříve ven. Vynechá-li se první očkování v šesti týdnech věku, pak tedy první v 8. až 9.týdnu a pak ve 12.týdnu. Při vakcinaci ve 12.týdnů se již štěně očkuje proti vzteklině. Očkování se pak obnovuje jedenkrát ročně.

Proč není vždy vhodné štěně očkovat dříve než v osmi týdnech?  –  Pokud byla fena řádně očkovaná, přijímají štěňata protilátky proti těmto nemocem v mateřském mléce a jsou jimi bezpečně chráněna přibližně do 6.týdne věku. Pokud by byla v této době naočkována, dojde prostřednictvím vpíchnutí oslabených či mrtvých virů a bakterií do těla štěněte k vzájemné neutralizaci matkou předaných protilátek a očkovací látky. Protilátky jsou tak všechny navázány na očkovací látku a ta není takto schopna vyvolat u štěněte imunitu. Účinnost mateřských protilátek i očkovací látky je tedy vyrušena a štěně se stává náchylné k nemocem.

(autorem tohoto textu je MVDr. Martin Grym)