Chovatelská stanice Flat coated retriever

od Ivanského jezera

 

Jsme chovatelská stanice z Podorlicka. Chovem tohoto krásného a ušlechtilého plemene se zabývám již osmnáct let. Máme v současné době šest flatů. K tomuto nádhernému plemeni FCR nás přivedla náhoda, a to když se k nám dostal první pes tohoto plemene BAD, kterého jsme si vzali z Ústavu sociální péče, kde již nemohl být. Po jeho smrti bylo rozhodnuto, že chceme stejného psa. S výběrem mi pomáhala dcera, která našla, že p. Korda má zrovna nyní štěňata, tak jsme se rozjeli do jižních Čech a domů jsem již jela s naším Igorem. Původně jsem výstavy ani neplánovala, ale na konec jsem se zúčastnila několika výstav. A protože Igor sklidil úspěch a také i mě to začalo bavit, začala jsem přemýšlet o chovu. Díky Igorovi jsem poznala mnoho báječných lidí, kteří milují flaty pro jejich stále veselou povahu a velkou láskou k člověku, která se projevuje neustálým vrtěním ocasem. Nikdy na Igora nezapomeneme, protože právě on mě přivedl k tomu, co mě dnes nejvíce baví, a to je chov tohoto plemene. ❤

Ruka chovatele je ruka, která uklidňuje psa při narození. Je to ruka, která hladí její břicho, aby ji uklidnila při porodu.
Ruka chovatele je ruka, která vyčistí cestu, aby se štěňátka mohla narodit snadněji. Je to ruka, která se netřese, i když je plná krve, aby pomohla štěněti v nesnázích.
Chovatelská ruka je ruka, která otevírá obal a dělí pupeční šňůru, pokud to máma nedělá dostatečně rychle. Je to ruka, která drhne štěně do sucha a štěněti dává svůj první nádech.
Chovatelova ruka je také ta, která láskyplně pohladí štěně a utře slzy, když štěně přes veškerou snahu nezvládlo jít do života.
Chovatelská ruka je ta, která několikrát denně uklízí a kontroluje maminku a štěňata, jestli jsou všichni v pořádku. Kdo váží štěňátka každý den, poskytuje mamince dobré jídlo a nějak se také stará o vlastní domácnost.
Chovatelova ruka často musí vytřít unavené oči a vyhladit obavy, vrásky na čele, protože máma má mléko až po několika dnech a do té doby se musí starat o život jejích štěňat. Je to ruka, která připravuje lahve od mléka, každé dvě hodiny krmí štěňata a drhne bříško, aby se trávení začalo.
Ruka chovatele je ta, která nenajde klid ani v noci na celé 3 týdny, je tam jen pro maminku a štěňata a pravidelně je váží.
Ruka chovatele je ta, která připravuje první pevnou stravu, štěňátka pravidelně krmí další 5 týdnů, udržuje čistou porodní bednu, hraje si se štěňátky, všemu je učí, pomalu štěňátka od matka odstavuje, navazuje první kontakty se štěnětem a je často neklidná, protože je třeba učinit rozhodnutí, která pomohou určit další život štěňat.
Ruka chovatele je ta, která  předem odpoví na mnoho otázek od nových psích rodičů, posílá jim obrázky a videa, připravuje rozloučení a dělá vše předem, aby se bez problémů připravila.
Chovatelská ruka je ta, která zapne první vlastní obojek štěňátku a při loučení utře slzu.
Chovatelova ruka je také ta, která pravidelně zvedá telefon nebo píše či odpovídá na emaily a dotazuje se na blahobyt všech prodávaných psů. Mnoho otázek odpověděla a pomáhá řešit problémy. Je to také ta, kdo vkládá peníze z prodeje do psí schránky, s vědomím, že často téměř žádná snaha je pokryta a brzy budou vynaloženy nové výdaje na pokračování chovu, protože milující a zodpovědný chovatel nebude bohatý chovatel. 
Chovatelova ruka je také ta, která má zavřené oči, abyste neviděli slzy, které roní, když je někdo nepřátelský nebo je obviňován ze zdravotních nebo jiných problémů, za které není zodpovědný.
Ale chovatelská ruka je i ta, která cítí srdce chovatele, že šťastně bije, když se daří jeho pejskům a štěňátkům a vidí spokojené štěněčí rodiče.
Prosím, vzpomeňte si na to všechno, až příště podáte ruku svému chovateli a pamatujte, že dobrý chovatel doprovází své plemenné psy až do konce života, vždy se o ně stará a že pro něj není nic lepšího, než, aby se mohl zúčastnit v životech těchto psů a být šťastný, když se jim daří.
 

V naší chovatelské stanici se snažím odchovávat typické představitele tohoto plemene. Kladu důraz na jejich zdraví i zdraví jejich potomků. Také mi záleží kam se naše štěňata dostanou, chci, aby prožili ten nejbáječnější flatí život. Novým majitelům poskytuji chovatelský servis.

Majitelům našich pejsků jsem ochotna poradit s chovem, předvést pejska na výstavě, ostříhat a pohlídat, když je páníček na dovolené. Snažím se být s majiteli našich pejsků v kontaktu a navzájem si o našich psích kamarádech sdělovat nové poznatky, protože flat Vás vždycky něčím překvapí. Je to prostě vynikající přítel a společník, a proto svoje štěňata se snažím dávat jen do lásky plných rukou. Nechci je dávat lidem, kteří nemají pro tyto psy cit. Flat nepotřebuje velkou zahradu, ale potřebuje hodného páníčka, který se mu bude věnovat. Tak přeji všem našim pejskům ty nejhodnější páníčky!!!!

dsc_3060-edit


Kdo a co je opravdu flat

Pokud jste se rozhodli pro flata gratuluji, právě jste udělali jedno z nejlepších rozhodnutí. Ale pozor, flat není pes pro každého! Je to sice retriever, mnohdy srovnávaný s Golden retrievrem nebo Labradorem, ale to není pravda, neliší se jenom barvou, ale i temperamentem. Pokud se zeptám, jestli mají zkušenosti nebo viděli flata, častá odpověď je: „Známe, měli jsme zlaťáka, nebo labradora, a tak asi víme o co kráčí „. Ale pozor flat je úplně něco jiného a mohlo by Vás to i překvapit, proto každému říkám, pokud jste neměli flata, přijeďte se nejdříve podívat k nám a pak se rozhodněte.

Chci jenom říci, flat má spousty energie a pokud ji nemá, kde vybít, začínají první problémy. Hledá zábavu jinde a to je ničení věcí, které pak slýchám od majitelů flatů. Doma se mnou žijí všichni flati v bytě, nejsou v ohradách a mají přístup všude. Když vařím, jsou se mnou v kuchyni, když jdu na záchod, mám také doprovod, když piji kávu, sedí nebo leží vedle mě, jsou velice společenští, milují stálý kontakt s páníčkem.

Jsou velcí aportéři, milují dlouhé procházky a prostě jsou ve stálé dobré náladě, kterou přenáší i na vás. Nikdy se mi nestalo, aby mě ráno nevítali, neolízali, jako kdybychom se neviděli několik měsíců.

Jsou velice chytří a pro člověka se snaží udělat vše, aby byl spokojený. Proto se hodí pro aktivní lidi, kteří s ním budou něco dělat. Není to pes jen na gauč, zahradu.

Pokud hledáte aktivního psího parťáka do nepohody, skákajícího a uvrtěného psa, který Vám bude vždy po boku a bude čekat co pro něho vymyslíte, jste tady správně.


Než se rozhodnete pro štěně, tak trochu přemýšlejte!

Ze štěňátka vyroste velký pes a bude po Vašem boku mnoho let.

Náklady na kvalitní život Vašeho pejska převrší několikanásobně cenu štěněte.

Nikdo Vám nezaručí, co z takového štěněte vyroste. I když se chovatel snaží, příroda je všemocná.

Dejte přednost kvalitě psa před barvou.

Pověřte si chovatele.


Trénink předtím, než si přivedete štěně od nás domů:

Vylij studenou vodu na koberec a proběhni se tudy bosky a po tmě.

Hned po probuzení se postav do deště (zůstaň tam, dokud se nerozední) a usilovně opakuj „Hodný pejsek, čůrej, pospěš si, dělej.“

Vyválej své nejlepší oblečení v psích chlupech. Pro světlé oblečení použij tmavé chlupy, pro tmavé oblečení zase světlé. Kromě toho nech pár chlupů (na barvě nezáleží) zaplavat zahřívací kolo v ranní kávě.

Hraj si s mokrým oslizlým tenisákem, nech si ho párkrát sklouznout po obličeji.

Sprintuj v ponožkách sněhem přes dvůr, abys rychle zavřel branku do zahrady.

Vysyp kolem sebe koš čistého, vyžehleného prádla a roztahej to po celém domě.

Vyskoč z křesla těsně před koncem svého oblíbeného televizního pořadu a upaluj ke dveřím s křikem: „Ne, ne, udělej to až venku.“ Zmeškej konec tohoto pořadu.

Nech své špinavé spodní prádlo ležet v obýváku, protože je tam pes stejně donese. Zejména pokud budeš mít zrovna návštěvu.

Vylij ráno na podlahu čokoládový pudink, a teprve až přijdeš z práce, tak to smíš uklidit.

Vezmi šroubovák a vyvrtej dírky do nohou jídelního stolu – štěně zde bude zanedlouho pokračovat.

Na procházce nesmíš jít po chodníku, ale křížem krážem přes bláto a louže. Dbej na to, abys měl kalhoty a boty pořádně špinavé.

Vezmi teplou a měkoučkou deku ze sušičky na prádlo a zabal se do ní. Přesně tento pocit budeš mít, až ti tvoje štěně usne na klíně.

A pokud tohle vše zvládnete jste ten pravý páníček, pro mé flaty .