Chovatelská stanice Flat coated retriever

od Ivanského jezera

 

Jsme chovatelská stanice z Podorlicka. Chovem tohoto krásného a ušlechtilého plemene se zabývám přes patnáct  let. Máme v současné době sedm flatů, čtyři feny ve spolumajitelství. K tomuto nádhernému plemeni FCR nás přivedla náhoda, a to když se k nám dostal první pes tohoto plemene BAD, kterého jsme si vzali z Ústavu sociální péče, kde již nemohl být. Po jeho smrti bylo rozhodnuto, že chceme stejného psa. S výběrem mi pomáhala dcera, která našla, že p. Korda má zrovna nyní štěňata, tak jsme se rozjeli do jižních Čech a domů jsem již jela s naším Igorem. Původně jsem výstavy ani neplánovala, ale na konec jsem se zúčastnila několika výstav. A protože Igor sklidil úspěch a také i mě to začalo bavit, začala jsem přemýšlet o chovu. Díky Igorovy jsem poznala mnoho báječných lidí, kteří milují flaty pro jejich stále veselou povahu a velkou láskou k člověku, která se projevuje neustálým vrtěním ocasem. Nikdy na Igora nezapomeneme, protože právě on mě přivedl k tomu, co mě dnes nejvíce baví, a to je chov tohoto plemene.

V naší chovatelské stanici se snažím odchovávat typické představitele tohoto plemene. Kladu důraz na jejich zdraví i zdraví jejich potomků. Také mi záleží kam se naše štěňata dostanou, chci, aby prožili ten nejbáječnější psí život. Novým majitelům poskytuji chovatelský servis.

Majitelům našich pejsků jsem ochotna poradit s chovem, předvést pejska na výstavě, ostříhat a pohlídat, když je páníček na dovolené. Snažím se být s majiteli našich pejsků v kontaktu a navzájem si o našich psích kamarádech sdělovat nové poznatky, protože flat Vás vždycky něčím překvapí. Je to prostě vynikající přítel a společník, a proto svoje štěňata se snažím dávat jen do lásky plných rukou. Nechci je dávat lidem, kteří nemají pro tyto psy cit. Flat nepotřebuje velkou zahradu, ale potřebuje hodného páníčka, který se mu bude věnovat. Tak přeji všem našim pejskům ty nejhodnější páníčky!!!!

dsc_3060-edit


Kdo a co je opravdu flat

Pokud jste se rozhodli pro flata gratuluji, právě jste udělali jedno z nejlepších rozhodnutí. Ale pozor, flat není pes pro každého! Je to sice retriever, mnohdy srovnávaný s Golden retrivrem nebo Labradorem, ale to není pravda, neliší se jenom barvou, ale i temperamentem. Pokud se zeptám, jestli mají zkušenosti nebo viděli flata, častá odpověď je: “Známe, měli jsme zlaťáka, nebo labradora, a tak asi víme o co kráčí “. Ale pozor flat je úplně něco jiného a mohlo by Vás to i překvapit, proto každému říkám, pokud jste neměli flata, přijeďte se nejdříve podívat k nám a pak se rozhodněte.

Chci jenom říci, flat má spousty energie a pokud ji nemá, kde vybít, začínají první problémy. Hledá zábavu jinde a to je ničení věcí, které pak slýchám od majitelů flatů. Doma se mnou žijí všichni flati v bytě, nejsou v ohradách a mají přístup všude. Když vařím, jsou se mnou v kuchyni, když jdu na záchod, mám také doprovod, když piji kávu, sedí nebo leží vedle mě, jsou velice společenští, milují stálý kontakt s páníčkem.

Jsou velcí aportéři, milují dlouhé procházky a prostě jsou ve stálé dobré náladě, kterou přenáší i na vás. Nikdy se mi nestalo, aby mě ráno nevítali, neolízali, jako kdybychom se neviděli několik měsíců.

Jsou velice chytří a pro člověka se snaží udělat vše, aby byl spokojený. Proto se hodí pro aktivní lidi, kteří s ním budou něco dělat. Není to pes jen na gauč, zahradu.

Pokud hledáte aktivního psího parťáka do nepohody, skákajícího a uvrtěného psa, který Vám bude vždy po boku a bude čekat co pro něho vymyslíte, jste tady správně.


Než se rozhodnete pro štěně, tak trochu přemýšlejte!

Ze štěňátka vyroste velký pes a bude po Vašem boku mnoho let.

Náklady na kvalitní život Vašeho pejska převrší několikanásobně cenu štěněte.

Nikdo Vám nezaručí, co z takového štěněte vyroste. I když se chovatel snaží, příroda je všemocná.

Dejte přednost kvalitě psa před barvou.

Pověřte si chovatele.


Trénink předtím, než si přivedete štěně od nás domů:

Vylij studenou vodu na koberec a proběhni se tudy bosky a po tmě.

Hned po probuzení se postav do deště (zůstaň tam, dokud se nerozední) a usilovně opakuj „Hodný pejsek, čůrej, pospěš si, dělej.“

Vyválej své nejlepší oblečení v psích chlupech. Pro světlé oblečení použij tmavé chlupy, pro tmavé oblečení zase světlé. Kromě toho nech pár chlupů (na barvě nezáleží) zaplavat zahřívací kolo v ranní kávě.

Hraj si s mokrým oslizlým tenisákem, nech si ho párkrát sklouznout po obličeji.

Sprintuj v ponožkách sněhem přes dvůr, abys rychle zavřel branku do zahrady.

Vysyp kolem sebe koš čistého, vyžehleného prádla a roztahej to po celém domě.

Vyskoč z křesla těsně před koncem svého oblíbeného televizního pořadu a upaluj ke dveřím s křikem: „Ne, ne, udělej to až venku.“ Zmeškej konec tohoto pořadu.

Nech své špinavé spodní prádlo ležet v obýváku, protože je tam pes stejně donese. Zejména pokud budeš mít zrovna návštěvu.

Vylij ráno na podlahu čokoládový pudink, a teprve až přijdeš z práce, tak to smíš uklidit.

Vezmi šroubovák a vyvrtej dírky do nohou jídelního stolu – štěně zde bude zanedlouho pokračovat.

Na procházce nesmíš jít po chodníku, ale křížem krážem přes bláto a louže. Dbej na to, abys měl kalhoty a boty pořádně špinavé.

Vezmi teplou a měkoučkou deku ze sušičky na prádlo a zabal se do ní. Přesně tento pocit budeš mít, až ti tvoje štěně usne na klíně.

A pokud tohle vše zvládnete jste ten pravý páníček, pro mé flaty .