Flat Coated Retriever

dsc_1883-edit

Další pojmenování: Flat, „flatík“, hladkosrstý retrívr

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Klasifikace F.C.I.: Skupina VIII. – Slídiči, přinášeči a psi vodní s pracovní zkouškou

Of. zkratka plemene v ČR: FCR

Země původu: Velká Británie

Vznik plemene: 19. století

Původní využití: Lovecký pes, aportér

Využití dnes: Pracovní pes, Lovecký pes, Obedience, poslušnost psa, Frisbee, Agility, Domácí mazlíček, Výstavní pes, Rodinný pes, Aktivní pes

Kluby v ČR: Retriever klub CZ (RK CZ), Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS)

VARIETY PLEMENE FLAT COATED RETRIEVER

Neexistují žádné samostatně klasifikované variety plemene.

HISTORIE A PŮVOD PLEMENE

Flat Coated Retriever byl vyšlechtěn v Anglii v průběhu 19. století, jeho přesný původ byl ale od samého počátku zahalen tajemstvím a je dosud víceméně předmětem dohadů. Je velmi pravděpodobné, že se na vzniku plemene podílel předchůdce dnešního novofundlandského psa, labradorského retrívra, ale také setra, a zřejmě i některý z tehdejších vodních španělů. Díky této kombinaci vznikl mimořádný retrívr, jenž se vyznačuje extrémně přátelskou povahou a o něco méně robustní tělesnou konstitucí než mají jeho blízcí příbuzní.

dsc_0994-upraveny

Poprvé byl tento pes prezentován ve výstavních kruzích v roce 1860 a okamžitě zaujal, ačkoliv nebyl tehdy ještě kvůli nejasnostem ohledně původu akceptován jako svébytné plemeno. O čtyři roky později započala další významná fáze vývoje plemene, kterou odstartoval anglický chovatel J. Hull a rozhodující roli v ní sehrál zejména samotný zakladatel britského Kennel Clubu, S. E. Shirley. Podoba plemene se ustálila a Flat Coated Retriever získal v této době pověst elegantního loveckého psa s mimořádnou povahou i schopnostmi.

Obrovská obliba plemene, které se Flat Coated Retriever těšil hlavně v domovské Anglii i na počátku 20. století, začala slábnout ke konci první světové války, kdy se do popředí stále více dostával zlatý a labradorský retrívr. Flat Coated Retriever postupně tak trochu upadal v zapomnění, až jeho stavy dosti povážlivě klesaly. V určitých momentech to dokonce vypadalo, že dříve favorizovanému plemeni bude hrozit bezprostřední zánik.

V 60. letech 20. století došlo patrně k nejvýraznější revitalizaci plemene. Přesto se zářivý comeback nekonal, plemeno již nikdy nedosáhlo své původní popularity. Většina chovatelů ovšem tuto skutečnost vždy kvitovala s povděkem, protože Flat Coated Retriever díky tomu zůstal ušetřen mnoha negativ, která s sebou vysoká popularita plemene zpravidla pokaždé nese. V současné době si Flat Coated Retriever pozvolna získává stále širší okruh obdivovatelů.

dsc_0929-upraveny

POVAHA

Pravý Flat Coated Retriever je pes stejně půvabný na těle i na duchu. Mimořádně líbivý zevnějšek tohoto elegantního sympaťáka se slabostí pro život v pohybu plně koresponduje s jeho rozvernou povahou. Mentálně dospívá později než ostatní psi a bývá mladistvým panem „hračičkou“ po celý svůj život. Kdyby některý ze psů nosil od narození růžové brýle, byl by to právě Flat Coated Retriever. Psí optimista, který je vždy dobře naladěn, což dává vehementně najevo neúnavným vrtěním ocasem.

ujdsc_0903

Klasická retrívří dobrosrdečnost je u Flat Coated Retrievera téměř nezměrná, navíc okořeněná temperamentem hbitého setra. V dobách největší slávy plemene byl Flat Coated Retriever vysoce oceňován pro své lovecké schopnosti, kterými disponuje dodnes, ale mnohdy nemá bohužel dostatečnou příležitost je prokázat. Kromě výborného čichu je jeho velkou předností ochota pracovat ve vodě za jakéhokoliv počasí. I když už se objevuje po boku myslivců mnohem méně než v minulosti, stále není jen společenským a rodinným psem.

V současné době se Flat Coated Retriever na poli pracovním uplatňuje též v záchranářství a jako canisterapeutický pes. Koneckonců, není se čemu divit, díky své povaze nezměrného optimisty a přátelskému naturelu jako by byl pro tuto roli přímo stvořen. Spanilý tmavý pes s úsměvem od ucha k uchu šíří dobrou náladu kamkoliv přijde a ke svým klientům dokáže být navzdory svému temperamentu trpělivý a jemný. Řada zástupců plemene se složenou zkouškou z canisterapie působí ve zdravotnických zařízeních, v dětských domovech a v domovech pro seniory.

zachranar2zachranar

Flat Coated Retriever je zábavný psí šprýmař, jenž vroucně miluje svou lidskou smečku, a těžce nese každé odloučení od ní. Je téměř bezmezně přátelský a skvěle vychází s dětmi. Ty odrostlejší v něm nacházejí věrného přítele a kumpána, u menších dětí je třeba dbát na jejich bezpečnost, protože Flat Coated Retriever si není vědom svých větších rozměrů a ze samé lásky by mohl malým dětem při projevování přízně přivodit nechtěně zranění.

Zástupci tohoto plemene jsou velice tolerantní k ostatním zvířatům a dokážou vyjít skvěle snad s každým. Soužití s dalším zvířecím mazlíčkem pro ně většinou nepředstavuje sebemenší problém, obzvláště, pokud jsou s dalšími členy domácnosti seznámeni již ve štěněčím věku. Je pro ně poměrně typické, že zpravidla radostně uvítají dokonce i neznámého příchozího. Vetřelcův příchod ohlásí štěkotem, dále však jejich hlídačské ambice nesahají.

POHYB

Flat Coated Retriever je energický pes, který vyžaduje velké množství pohybu. Rád sice tráví čas ve společnosti svého pána jakýmkoliv způsobem a dokáže po jeho boku i spokojeně odpočívat, nejochotněji se však oddává nečinnosti po aktivní procházce. Nebo ještě lépe, po vydatném sportovním výkonu. Plouživé venčení po ulicích stísněné městské čtvrti ho zcela neuspokojí, potřebuje akci a dostatek prostoru. Z tohoto důvodu se nejlépe hodí ke sportovně založenému, vitálnímu pánovi. Takovému, který mu dopřeje denně průměrně minimálně jednu hodinovou a dvě kratší procházky.

dsc_0843

Akční Flat Coated Retriever potřebuje dát průchod svému živému temperamentu ale i jinak, nejlépe při běhu nebo plavání. Stejně vášnivě jako miluje lidi zbožňuje též vodu. Vrhá se do ní pro hozený aport s obrovským nadšením za každého počasí. Skvělou volbou pro společné vyžití zástupce tohoto plemene a jeho pána může představovat některý z oblíbených psích sportů, Flat Coated Retriever si dobře vede při cvičení obedience nebo třeba agility. Další alternativou, jak ho adekvátně zaměstnat, jsou pachové práce, kde tento pes uplatní svůj výborný čich.

dsc_0863dsc_0875