PÉČE

Pečovat o srst Flat Coated Retrievera není příliš náročné. Osrstění tohoto psa má dobrou samočistící schopnost, většina nečistot ze srsti po uschnutí zkrátka sama odpadne. Dostačující je pečlivé vykartáčování uvolněných chlupů minimálně jednou týdně. Výjimkou je srst za ušima a dlouhá srst v horní části končetin, která má sklon k rychlému plstnatění, a tak je dobré těmto partiím věnovat zvýšenou pozornost. Samozřejmě platí, že chceme-li se vyhnout přítomnosti psích chlupů všude po bytě v období línání, vyčesáváme psovi každý den srst po celém těle.

Ke koupání ve vaně přistupujeme pouze v nezbytně nutných případech, při opravdu masivním znečištění srsti. Vodomilný Flat Coated Retriever nemá většinou sebemenší problém s očistou ve vodní lázni formou zábavného aportování z vody a plavání. Taková varianta koupání je pro něj o mnoho příjemnější a bez stresu. Srst Flat Coated Retrievera bývá naprosto běžně před výstavou stříhána v hrudní, ušní a ocasní partii, rovněž se přistřihává přerostlá srst na tlapkách.

dsc_3441-edit

Pravidelně kontrolujeme Flat Coated Retrieverovi uši. Zevní zvukovod může inklinovat k zánětům především při zanesení nežádoucích nečistot z vody. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně hlídat, aby uši nebyly silně zanesené špínou. V takové chvíli přistupujeme k jejich vyčištění speciálním roztokem, který je k dostání u veterinárního lékaře či v dobrém zverimexu. Nezbytná je též šetrná péče o oční okolí. Psovi odstraňujeme pomocí navlhčeného vatového tamponu ospalky.

Chrup je pro psa nesmírně důležitý, a tak mu věnujeme odpovídající pozornost. Jestliže chceme zamezit vzniku zubního plaku a budoucím nesnázím se zubním kamenem, které mohou vést až ke ztrátě zubů, volíme některý z dostupných prostředků na čištění zubů. Nezapomínáme na podávání vhodných žvýkacích pochoutek. Přibližně jednou až dvakrát do měsíce, nebo dle potřeby, stříháme psovi opatrně drápy.

 VÝŽIVA

Vyvážená strava je nezbytným předpokladem pro správný vývoj a zdraví každého psa. Druh krmiva volíme vždy na základě velikosti a stáří našeho mazlíčka. Ať už se jedná o štěně, dospělého jedince nebo staršího psa, vyplatí se každopádně vždy volit co možná nejkvalitnější krmivo na trhu. Nadměrně šetřit na potravinách se zkrátka nevyplatí nejen u lidí, ale také u psů. Vyhýbáme se podezřele laciným granulím či konzervám. Stravu pro psa je možné připravovat z čerstvých surovin přímo v naší kuchyni. V takovém případě výchozí suroviny obměňujeme, vždy vynecháme sůl a jakékoliv koření, a nastudujeme si pečlivě, jaký poměr živin náš pes aktuálně potřebuje. Vytvořit adekvátní krmnou dávku vlastními silami je dost obtížné. Proto se v současné době spoléhá většina majitelů psů na krmiva granulovaná. V poslední době získává stále větší popularitu také BARF, krmení psa syrovým masem, kostmi a zeleninou.

dsc_3371-edit

ZDRAVÍ

Průměrná délka života: 12 let.

Závažným zdravotním problémem, jenž některé potenciální zájemce o psa tohoto plemene odradí, je o něco vyšší průměrný výskyt některých typů zhoubných nádorů, především rakoviny kostí. Jedná se o hojnější výskyt nádorových onemocnění v porovnání s jinými psími plemeny, četnost onemocnění napříč plemenem však není nikterak alarmující. Drtivá většina zástupců plemene prožije svůj život bez závažnějších zdravotních problémů. Jako jiná psí plemena tohoto vzrůstu může Flat Coated Retrievera postihnout dysplazie kyčelního či loketního kloubu, avšak v rámci chovu v České republice je situace ohledně tohoto dědičně podmíněného onemocnění lepší než u jiných retrívrů. Zaznamenáno bylo i určité množství případů torze žaludku a luxace pately.

POTŘEBY A NÁROKY PSA

Stejně jako každý jiný pes potřebuje i kamarádský Flat Coated Retriever dostatečný výcvik, aby mohl proplouvat svým psím životem bez větších problémů a v pokojné koexistenci s okolním světem. Ač to může znít jako paradox, je dobré zvláštní pozornost věnovat usměrnění pompézních projevů přátelství Flat Coated Retrievera. V dospělém věku psa mohou být až na obtíž, není-li správně vychován. Nikdo si jistě nepřeje, aby jeho pes porazil vetchou stařenku nebo batole, nezáleží na tom, že k tomu došlo při bouřlivém vítání.

Flat Coated Retriever bývá naštěstí nadaným a pozorným žákem, který se snaží svého pána, zejména při správné motivaci, co nejvíce potěšit. Na druhou stranu mu jeho učební disciplínu poněkud kazí jeho vrozená hravost, která s sebou nese jistou liknavost a sklon k darebnému uličnictví. A co víc, díky svému velkému důvtipu je Flat Coated Retriever schopen naučit se stejně dobře a rychle jako to dobré i to špatné.

dsc_3097-edit

Při výcviku Flat Coated Retrievera je proto zapotřebí obrnit se notnou dávkou trpělivosti. Toto věčné psí dítě těžce nese každý náznak hrubého zacházení. Nátlak rozhodně neprospívá vzájemnému vztahu psa a jeho pána a může u citlivého Flat Coated Retrievera vyústit v obranné zatvrzení a ignoranci. Kromě důsledného a trpělivého výcviku by měl být již od brzkého štěněčího věku každý zástupce tohoto plemene pilně socializován, seznamován s vnějším světem a jeho rozmanitými obyvateli, zvuky a pachy.

Flat Coated Retriever vyžaduje úzký kontakt se svým pánem a rodinou. Dlouhodobé umístění v izolovaném kotci nebo i jen nárazovou, příliš dlouhou samotu během dne, ať už na zahradě či v bytě, snáší jen velmi špatně. Nejspokojenější je tento pes v těsném závěsu za svým pánem, a to doslova v každé situaci. Jedná se o aktivní a temperamentní plemeno, jehož zástupci trpí dlouhou nečinností. Ideální je pro Flat Coated Retrievera život v rodinném domě se zahradou v blízkosti lesů a rybníků, kde se může dosyta vyběhat a vybouřit. Je-li nucen pobývat více v bytě a v klidu, je nutné zaměstnat ho intenzivněji i po mentální stránce.

dsc_3104

ZAJÍMAVOSTI

V porovnání s více populárními retrívry, kteří jsou s oblibou angažováni v reklamních spotech a představili se už i coby hrdinové celovečerních filmů, se Flat Coated Retriever objevuje na filmovém plátně jen sporadicky. Spíše výjimkou je proto štěně Flat Coated Retrievera, jež účinkovalo v jedné z hlavních rolí celovečerního snímku „Fluke“. Ten vypráví netradiční příběh o workoholikovi, jenž se pro práci nevěnuje dostatečně své rodině a náhle tragicky umírá. V příštím životě se dostává na svět v podobě malého štěněte, které pronásledují bizarní sny a nemá v životě zpočátku na růžích ustláno. Vzpomínky štěněte na předešlou existenci v lidské formě jsou stále intenzivnější a Fluke se rozhodne dostat zpět ke své rodině.

Velkou díru do světa filmu Flat Coated Retriever tedy zatím neudělal, vyniká však v mnohem důležitějších činnostech, než je herectví. Jeho již zmiňované schopnosti v rámci canisterapie a záchranářství dokazuje ostatně i fakt, že se prvním mistrem světa ve vodních pracích stal právě Flat Coated Retriever jménem Koudy z České republiky a mnoho dalších zástupců plemene se v této oblasti úspěšně uplatňuje.

PODMÍNKY UCHOVNĚNÍ

Ohledně řádného uchovnění psa jsou stanoveny následující podmínky: Pes starší jednoho roku musí obdržet alespoň 2x výstavní ocenění nejhůře „velmi dobrý“; jedna z absolvovaných výstav přitom musí být národní, mezinárodní, klubová nebo speciální. U psů je Retrieverem klubem CZ preferována výška v kohoutku v rozmezí 59 – 61 cm, u fen 56 – 59 cm, Klub chovatelů loveckých slídičů v rámci výšky stanovené standardem užší vymezení dále nespecifikuje. Tolerována je absence dvou zubů vyjma špičáků a řezáků, přičemž platí, že jedinec s nekompletním chrupem může být nakryt pouze psem plnochrupým.

dsc_3411-edit-editdsc_3413-edit

Majitel psa je povinen doložit vyšetření u certifikovaného veterinárního lékaře, které prokázalo stupeň dysplazie kyčelního kloubu od hodnot A/A po C/C. Nezbytné je rovněž vyšetření dysplazie loketního kloubu, ačkoliv jeho výsledek nemá vliv na rozhodnutí o uchovnění daného jedince. Pes musí mít složené zkoušky ZVR (zkoušky vloh retrívrů), OVVR (ověření vrozených vlastností retrívrů) či zkoušky lovecké upotřebitelnosti zaměřené na aport. Účast na zkouškách je povolena psům starším šesti měsíců. Každý zástupce plemene by měl jedenkrát ročně absolvovat oční prohlídku včetně preventivního vyšetření cíleného na včasnou diagnostiku zeleného zákalu.

Mezi závažné vady vedoucí k vyřazení z chovu patří nadměrná agresivita či bázlivost, stejně jako výrazné exteriérové abnormality a u psů i nedostatečně sestouplá a nevyvinutá varlata.